Když se zamyslíte nad tím, k čemu je vlastně dobrá solární plachta na bazén, zřejmě vás napadnou dvě věci. Za prvé plachta snižuje spad prachu na hladinu, což má přímý vliv na úsporu financí při provozu filtračního zařízení a bazénové chemie, a za druhé skrze plachtu se lépe udržuje potřebná teplota vody v nádrži, protože plachta tu funguje jako tepelný izolant. Napomáhají tomu bublinky vzduchu, které částečně ohřívá i sluneční záření, a jak známo, vzduch je velmi dobrý izolační materiál, čehož se využívá u některých staveb, kde je mezi vrstvami zdiva vzduchová mezera.
Neměli bychom však zapomenout na další, vysloveně zásadní výhodu krycích hladinových fólií, a sice na zamezování odpařování vody. Toto se vám může zdát vysloveně nesmyslné, protože vypařování vody není přece tak dramatické, že by se za noc vypařila z bazénu všechna voda a ráno by se nebylo v čem koupat. Tak dramatické to samozřejmě není, ale zanedbatelné také ne.
Za jediný den se z vodní hladiny od jara do podzimu vypaří přibližně pět litrů vody z metru čtverečního. To je poměrně málo, a když máte na zahradě bazén o rozměrech 4 x 7 metrů, je to pouhých 140 litrů vody za den. Ale když budete bazén provozovat půl roku po dobu deseti let, za tu dobu se vám vypaří přibližně 250 kubíků vody. Veškerou odpařenou vodu musíte do bazénu doplnit, ovšem za vodu se platí, a není to zadarmo.
Budeme-li uvažovat cenu vodného a stočného přibližně 150 Kč za kubík, za deset let provozování bazénu vyhodíte ze své peněženky necelých čtyřicet tisíc korun. Ty peníze ale skutečně vyhodíte do povětří nebo je pomyslně spláchnete do záchodu, je to investice do vypařené vody, která nemá žádný smysl, a vy zbytečně při výdělečné činnosti plýtváte svou energií. Životnost solárních plachet https://www.chlorito.cz/solarni-plachty-na-bazeny/ je delší, než deset let, a tak může u vašeho bazénu sloužit i déle.