Móda je hodně proměnlivá. To ví každý, kdo se o ni jen trochu zajímá. Promítají se do ní neustále se měnící trendy, až vzniká otázka, kdo nevlastně určuje. Zdaleka nejběžnější odpovědí je to, že lidé sami tím, co chtějí nosit. Vytváří tak tlak na výrobce, kteří se mu přizpůsobují a mají především zboží, které je trendy, tedy které se dobře prodává. To zní samozřejmě skvěle, avšak je nutné přiznat, že to je jen pohádka. Pravda je totiž někde úplně jinde.
Ve skutečnosti je o tom, co se v danou sezónu bude nosit, jasno ještě předtím, než začne. Rozhodují to majitelé velkých firem, kteří zároveň organizují i módní přehlídky. Ti nám ukazují, co bychom měli v další sezóně nosit, a následně platí i články v nejrůznějších časopisech, které nám tvrdí, jak v daném oblečení budeme vypadat úžasně.
To ovšem samozřejmě znamená, že běžný člověk, který se chce oblékat podle poslední módy, je v podstatě otrokem těchto magnátů, kteří na něm navíc vydělávají tím, že jej nutí neustále si kupovat nové oblečení. Právě oni stojí za oním známým nepsaným pravidlem, že žena by neměla mít po dvě akce stejné šaty, nýbrž by si měla na každou pořídit nové – a to i přesto, že jí ty, které měla předtím, velmi slušely. Je to jen další způsob, jak z lidí vytáhnout peníze.
Jistě, můžeme se tomu zkusit postavit, avšak problém je, že to není tak snadné, jak se zdá. Pokud se totiž nebudeme oblékat alespoň trochu moderně, pak na nás ostatní budou koukat poněkud zvláštně. Navíc se k nám budou chovat s mnohem menším respektem a slušností, než když na sobě máme nejnovější model. I tato mentalita je v nás bohužel silně zakořeněná, neboť máme pěkné oblečení spojeno s bohatstvím a dobrým sociálním postavením.
Zdá se tedy, že tento trend bude pokračovat i nadále. Pokud vám však nevadí, že se budete lišit, můžete jej jednoduše ignorovat. Pokud nejsou vaše šaty nějak poškozené, proč byste si je nemohla vzít dvakrát za sebou? Na tom zkrátka nic špatného není.